> <
 • CERE TEAM jede! CERE TEAM jede! [14.06.2024]

  Podívejte na zbrusu novou stránku naší reprezentace - www.cere.team

 • Pražský Točák každý týden! Pražský Točák každý týden! [06.06.2024]

   

  Nevíte co se středečním odpolednem? Přijďte si zazávodit do CERE!

   

 • Hola hola, Paříž volá! Hola hola, Paříž volá! [14.05.2024]
Marina YC Cere

Marina

Would you like to stay with your boat in the club right under the Vysehrad rock? Then here is the place for you and your beautifull boat! Being our member is not just having a chance to stay with your boat on the river at our unique place. We provide all the services around boating so you can just enjoy the feeling and advantages of owning the boat. Moorings are for boats from 5 to 8 metres lenght. During winter time you can use our storage facilities in Prague / Nechranice.

For the members there are other benefits like special reservations in the club restaurant Podolka, discounts for the sailing courses or possibility to stay in Marina DOCKIN.


MORE INFORMATION

Yachting School YC Cere

Škola jachtingu


Organizujeme tréninky dětí, dospělých i handicapovaných jachtařů. Našim sportovcům předáváme především lásku k jachtingu. Trénujeme začátečníky i závodníky s účastí a úspěchy na mezinárodních závodech vč. ME nebo MS! Od roku 2021 je tréninkový program doplněn i o windsurfing, v roce 2022 se přidává kiting - obě olympijské disciplíny.

 

Trénuje se hlavně v Praze, ale často využíváme i naší tréninkovou bázi na Nechranicích - v Kempu Nechranice, kde jsou výrazně lepší podmínky a je zde možnost vyzkoušet vlny a stabilní vítr. S našimi závodními týmy jezdíme společně s klubovými auty od DOMANSKÝ po závodech i na další lokality - především Lipno, Nové Mlýny, Rozkoš nebo Velké Dářko. Přídáte se k nám? Budeme rádi!!


VÍCE INFORMACÍ

Regattas YC Cere

Regattas

To meet new friends, to feel the atmosphere of the competition, to share skills with the others. This is what about are CERE regattas. We organize regattas for youths, adults and disabled sailors as well. For the less experienced sailors we recommend the Prague Course serial, where you can each Wednesday (April - September) from 5PM join other sailors and competitors right infront of the club. More competitive regattas are organized at Nechranice lake or you can join one othe matchrace / teamrace regattas in Prague which are also Czech Championships!


MORE INFORMATION

REGISTRATION PORTALmembership, regattas, courses, trainings, sea yachting
ENTER

Yacht Club CERE


Podolské Nábřeží - přístav 1
147 00, Praha 4
Česká Republika

www.facebook.com/yccere
info@cere.cz
+420 605 815 688

IČO: 70104565
#SPOLUNAJEDNELODI
Domanský Soukup & Partners Compotech

Dolphin Consulting Yacht MPOSKA


fandí s námi

Mixit Marine Únětický pivovar
za podpory

Praha Národní sportovní agentura Český svaz jachtingu
All Rights Reserved © Yacht Club CERE, created by: InGenius Webdesign